Aktuálně

Recenze na Zahajovací koncert festivalu Svátky hudby 31.10.2023

…V Mozartově Koncertantní symfonii pro housle a violu, violoncello a orchestr A dur, K. Anh. 104 (320e) se k hostiteli Václavu Hudečkovi připojili dva muzikanti, kteří rovněž prošli jeho kurzy a od mládí nesli pečeť velkých talentů, violistka Kristina Nouzovská Fialová a její manžel violoncellista Petr Nouzovský. Naslouchat souhře těchto tří zkušených muzikantů bylo potěšením, všichni se uvolněně oddávali půvabům Mozartovy nedokončené skladby…

Klasika Plus

Recenze na závěrečný koncert na Svatováclavském festivalu v Ostravě 28.9.2023

…Když se rozezněla sólová viola Kristiny Nouzovské Fialové, bylo to jako pád do hluboké studny plné temné a chladné vody. První dáma violy s kompozicí svého otce obdivuhodným způsobem splynula. Hrála neskutečně: každým pórem byla její součástí a prožila ji bezezbytku. Její koncepce hudebních frází potěšila skálopevnou intonací a platinovou tíhou, která nestavěla nic na odiv. Byla to dokonale pochopená pravda o těžkém údělu, který vstoupil do kolektivní paměti lidstva….

www.ostravan.cz

Recenze na sólový recitál 6. 6. 2023 na MHF Leoše Janáčka

„Způsob, jakým fenomenální violistka zahrála takto posluchačsky a hráčsky náročný program, si zaslouží hluboký obdiv a respekt.”

„Excelentním způsobem si poradila s formulací jednotlivých vět. Vždy sebevědomá, striktní a asertivní.”

„Fialová nepochybně patří mezi nejlepší světové violistky, v Ostravě o tom podala jasnou, aktuální a nezapomenutelnou zprávu.”

https://klasikaplus.cz/reflexe-2/item/9751-v-zajeti-kristiny-fialove-lady-viola-si-na-janackove-festivalu-sahla-na-dno

Recenze na koncert 13. 5. 2023 na festivalu Pražské Jaro

Neuvěřitelný kousek se podařil Pražskému jaru. O společném vystoupení sedmi světových violistů na jednom pódiu si mohou organizátoři koncertních sezon nechat jen zdát. Na festivalu se tahle událost uskutečnila díky tomu, že proslulí hráči zasedli v porotě pražskojarní soutěže a ochotně přijali nápad dramaturga festivalu Josefa Třeštíka společně si zamuzicírovat. Tuhle radost a potěšení jsme si společně s nimi mohli vychutnat na matiné v Anežském klášteře v sobotu 13. května. Zážitek to byl výjimečný…

 

https://www.klasikaplus.cz/reflexe-2/item/9578-magicke-violy-na-prazskem-jaru

Recenze na koncert 3. 4. 2023 s Filharmonií Hradec Králové a Leošem Svárovským

..Kromě obligátního spojení orchestru se smíšeným sborem, svěřil Petr Fiala významnou úlohu i sólové viole, tedy trpící Matce Boží, jejíhož náročného partu se ujala autorova dcera Kristina Fialová, v současné době i ve světovém měřítku špičková interpretka tohoto nástroje…

https://klasikaplus.cz/reflexe-2/item/9316-treti-provedeni-stabat-mater-petra-fialy-tentokrate-s-filharmonii-hradec-kralove-a-leosem-svarovskym

Recenze na koncert 22. 3. 2023 s Filharmonií B. Martinů a Robertem Kružíkem

…Kristina Fialová je dnes renomovanou umělkyní, která vystupuje koncertně se světovými orchestry a pravidelně nahrává CD i pro rozhlas i televizi. Hraje na violu Carlo Antonio Testore – Contradaz roku 1745. Je to nástroj s nezaměnitelnou tmavou barvou a ostřejším témbrem, který dokáže odstínit mnoho emočních poloh. Ve spojení s virtuózním technickým zvládnutím nástroje a se schopností emočního ponoru se jí daří dát do interpretace hluboký výraz…

https://klasikaplus.cz/reflexe-2/item/9229-stabat-mater-petra-fialy-a-svetova-premiera-ve-filharmonii-zlin

Recenze na koncert 16. 3. 2023 se Statni filharmonií Košice a Benjaminem Baylem

…po orchestrálnom parte vstúpila sólistka Kristina Fialová. A ešte ako! Skrátka, niekedy hneď po prvom uvedení témy a jej opakovaní viete, že toto bude vrchol večera. Keď Fialová interpretovala tému najprv v zreteľnom, spevnom, lahodnom mezzoforte, s prekrásnym zamatovým tónom a následne ju absolútne, čisto, bezchybne uviedla v pianissime, bez jediného zaváhania, či už v intonácii alebo dynamike, a absolútnou vyváženosťou a plynulosťou – to sú momenty, kedy na koncerte zatajíte dych a viete, máte pred sebou sólistu výnimočných kvalít…

Jedinečná muzikalita violistky Kristiny Fialovej motivovala košických filharmonikov

 

Z archivu osobností na rádiu Classic Praha 9. března 2023

O svých plánech i oblíbené hudbě prozradí violistka Kristina Fialová víc v dalším pořadu Ivana Dlaska Z archivu osobností s premiérou ve čtvrtek 9. března v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 12. 3. v 10:00 nebo v úterý 14. 3. ve 22:00.

Rozhovor si můžete poslechnout také online zde:

https://www.classicpraha.cz/radio/porady/z-archivu-osobnosti/kralovna-ceske-violy-kristina-fialova-na-classic-praha/

VÁCLAV HUDEČEK 70 na ČT art

26. 12. 2022 Česká televize připravila záznam koncertu VÁCLAV HUDEČEK 70, který se bude vysílat na ČT art od 20.55 hodin.

Koncert Filharmonie Bohuslava Martinů proběhl k oslavě významného životního jubilea jednoho z nejproslulejších českých houslových virtuózů Václava Hudečka, který v červnu 2022 oslavil 70. narozeniny.

V rámci slavnostního programu se na pódiu Kongresového centra Zlín po boku Václava Hudečka představily další hvězdy české hudební scény: violistka Kristina Fialová, pěvci Lada Bočková a Jiří Brückler. Nemohl chybět ani Český filharmonický sbor Brno vedený Petrem Fialou. Celý koncert byl řízen pod taktovkou šéfdirigenta zlínské filharmonie Roberta Kružíka.

Záznam koncertu https://www.ceskatelevize.cz/porady/14959352378-vaclav-hudecek-70/

"…Milovníci temného, sametového zvuku violy si vychutnají tuto skvělou nahrávku královny české violy Kristiny Fialové …"

Klassik

"…violistka Fialová je všeobecně oceňovaná za svůj výrazný interpretační projev, který vyzařuje temperamentem, brilantní tónovou kulturou a inteligencí celkové výstavby. Její dokonalá technika a obrovská muzikalita na sebe nenechaly dlouho čekat…"

Ostravan

"…Kristina Fialová má sametový tón perfektní nejen pro lyrické pasáže…"

Gramophone