Rozhovor pro Český Rozhlas 3 – Vltava, Telefonotéka

Co to znamená pořídit si nový nástroj a sžít se s ním? V případě violistky Kristiny Fialové to není viola lecjaká, nese značku „Carlo Antonio Testori – Contrada 1745.“ Když si ji Kristina pořídila, věděla, že krásný zvuk bude vykoupen tvrdou dřinou. Teď ale ví, že to stálo za to.

Kristina Fialová patří k nastupující generaci muzikantů, pro něž je už samozřejmostí získávání zkušeností v zahraničí. Po studiu na brněnské konzervatoři u prof. Miroslava Kováře postupně získávala profesionální vzdělání v Drážďanech (prof. Vladimír Bukač), na Královské dánské akademii v Kodani (prof. Tim Frederikson a Lars Anders Tomter) a na AMU u prof. Jana Pěrušky.

To doplnila řadou mistrovských kurzů a dovršila úspěšnými starty na mezinárodních soutěžích, z nichž ten poslední na mezinárodní soutěži Michala Spisaka v polských Katovicích v roce 2013 jí přinesl absolutní vítězství a tím i vstup mezi absolutní interpretační špičku – pozvání na zahraniční pódia a k předním orchestrům na sebe nenechala dlouho čekat.

Kristina pochází z hudební rodiny, otec Petr Fiala je skladatel a vynikající sbormistr, sloučením jeho tehdejšího sboru Foerster s dívčím sborem Amititia, který vedla jeho manželka Ludmila, vznikl v roce 1991 Český filharmonický sbor.

Kristina tak odmala zpívala, výborně hrála na klavír (její sestra Tereza je profesionální klavíristkou), pak na housle – a k viole se dostala vlastně náhodou.

Jak k tomu došlo, jak vypadá její hudební manželství s violoncellistou Petrem Nouzovským (jeden z posluchačů se ptal, zda doma nedochází k muzikantské rivalitě), jak a proč se podílí na činnosti Nadačního fondu Impuls soustřeďující prostředky pro nemocné s roztroušenou sklerózou, jak dokončila před měsícem nahrávku zcela nové CD se skladbami pro rodinné dueto a spoustu dalších zajímavostí o této sympatické mladé dámě se ovšem dozvíte, když si pustíte záznam našeho vysílání.

Záznam celého rozhovoru naleznete zde:

https://vltava.rozhlas.cz/ceska-violistka-kristina-fialova-pet-let-jsem-si-zvykala-na-svou-violu-5348913

"…Berliozův Harold v Itálii zazněl netypicky na úvod a v jeho violovém partu se zaskvěla Kristina Fialová, vynikající mladá sólistka, která dokázala vytvořit patřičně zasněnou atmosféru sytým znělým tónem a absolutní zvukovou vyrovnaností a kázní bez sebemenších zaváhání, třesů či poryvů…"

Město hudby 2/2016

"…Vytříbený vkus Kristiny Fialové koresponduje s jejím interpretačním přístupem ke zvoleným skladbám a dává možnost uplatnění jejímu temperamentu, přirozené virtuozitě a procítěnému tónu…"

časopis Harmonie 10/2015

"…Poté vstoupila na scénu současná královna české violy Kristina Fialová a vzkřísila v Ostravě hudbu jednoho z největších filmových skladatelů…"

Ostravan 3/2015